The Handmaid’s Tale dizisi ilk sezon incelemesi

Ağu 04

The Handmaid’s Tale dizisi ilk sezon incelemesi

The Handmaid’s Tale dizisi ilk sezon incelemesi literatürik bilgiler: The Handmaid’s Tale Margaret Atwood tarafından 1985 yılında yazılan bir romanın Hulu tarafından uyarlanan bir dizi serisidir. İlk sezon 10 bölümden oluşuyor ve bölümleri 5 ayrı yönetmen tarafından çekilmiş durumda.

Reed Morano
Mike Barker
Kate Dennis
Floria Sigismondi
Kari Skogland

Bu isimler arasından Floria Sigismondi; American Gods, Daredevil ve hatta Justin Timberlake’in Mirrors klibinin yönetmenliğini yapmıştır. Gerçekten ilginç bir ekip. Oyuncular arasında Orange is the new black dizisinden tanıdığımız Samira Wiley’i görmek beni sevindirdi. Gilmore Girl’s dizisinden bildiğimiz Alexis Bledel’de dizide, kendisi casus bir Handmaid’i canlandırıyor.

The Handmaid’s Tale dizisi ilk sezon incelemesi konu irdelemeleri: Hikaye Hristiyan tutucu kesimin ABD hükümetine karşı bir devrim gerçekleştirmesi ve Gilead adında zorba bir topluluk kurmaları sonrası gerçekleşen olayları konu alıyor. Gilead’in kurulmasından sonra dünyadaki doğal kaynaklar azalıyor ve çevre kirliliği artıyor. Bunun sonrasında da nedenini tam olarak bilemediğimiz bir durum ortaya çıkıyor; kadınlardaki doğurganlığının azalması. Dünyada çok az sayıda çocuk dünyaya getirebilen kadın kalıyor.

İlk başta ekonomik özgürlükleri ellerinden alınan ve çalışmalarına izin verilmeyen bu doğurganığı kanıtlanmış kadınlar, dünyanın iyiliği için olduklarına inandırıldıkları bir göreve hizmet etmek için alınıyorlar. Doğurganlık ayinleri ile cinsel birleşme törenlerini tamamlamak için görevlendiriliyorlar.

Esas kahramanımızın adı Offred, Elisabeth Moss tarafından canlandırılıyor. Kocası ve kızı ile Kanada’ya kaçmaya çalışırken yakalanıyor ve ailesinden uzaklaştırılıyor.  Kısır bir eşe sahip bir Komutanın evine gönderiliyor.

Komutanın evinde bir Handmaid olan Offred, doğurganlığı yüzünden özel olduğu hissettirilerek ama tercih şansı verilmeyerek cinsel servise zorlandığı bir yaşama başlıyor. Bu dehşet verici toplumda, Offred, Komutanlar, zalim eşleri ve Gilead için bir casus olabilecek diğer Handmaids’ler arasında kızını bir gün görme umudu ile yaşamaya çalışıyor

Sinematografi bilgim olmamasına rağmen çekimlerin ve müziklerin özellikle bizi karamsarlığa itmesi ve acı yaratması için çok müsait olduğunu söyleyebilirim. Benim için The Handmaid’s Tale izlerken hoşunuza gitmeyecek bir dizi. İzlerken zaman, Offred için ve bazen de izleyen için duruyor ve sizi düşünmeye itiyor. Tarihte bu dizideki gibi işkence ve zorlamaya maruz kalmış kadınların var olduğu biliniyor. İlk sezonda Offred için umutlanırken bazen umutların boşa çıktığını görüyoruz ama izlemekten de kendimizi geri çekemiyoruz.

İkinci sezon onaylandı. Bizi nasıl üzüntü ve çaresizlikler bekliyor, hep beraber göreceğiz.

Diğer dizi yorumlamalarına diziler kategorisinden erişebilirsin.

The Handmaid's Tale dizisi ilk sezon incelemesi

Visit us on Google+